NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Instalacja PV off-grid w Tiny House

2022-11-22 13:46:00

IBC SOLAR dostarczył instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii dla innowacyjnego projektu realizowanego przez uczelnię wyższą w niemieckim Coburgu. Dzięki energii słonecznej, z eksperymentalnego budynku - tzw. „tiny house” - będzie można korzystać przez dziesięć miesięcy w roku. Koncepcja „maleńkiego domu” znajduje coraz więcej zastosowań, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie niewielkich przestrzeni w przepełnionych miastach.   

Wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie energii słonecznej, IBC SOLAR, wspiera projekt Tiny House realizowany przez Wydział Wzornictwa Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Sztuki w Coburgu. Eksperymentalny budynek jest dostępny dla gościnnych wykładowców i studentów w trakcie roku akademickiego od marca do grudnia i demonstruje, jak samowystarczalny energetycznie i neutralny pod względem emisji CO2 model życia może być realizowany w praktyce.

Budynek jest zbudowany z wykorzystaniem surowców odnawialnych takich, jak słoma, drewno i glina. W celu zaopatrzenia obiektu w energię IBC SOLAR dostarczył i zainstalował kompleksowy system fotowoltaiczny wraz z magazynem. Ponadto, eksperci firmy w dziedzinie energii słonecznej udzielili uniwersyteckiemu zespołowi projektowemu porad i praktycznego wsparcia podczas planowania i wdrażania systemu. - Byliśmy bardzo zainteresowani wsparciem tego projektu, ponieważ połączenie niezależności energetycznej i zrównoważonych materiałów budowlanych jest dla nas również bardzo ekscytujące - wyjaśnia dr Stratis Tapanlis, Director Commercial Energy Systems w IBC SOLAR. - Dowodem na to jest np. nasze ostatnie stoisko wystawiennicze na targach Intersolar w Monachium, które zrealizowaliśmy zgodnie z zasadami cradle-to-cradle – dodaje.

Plan uczelni zakłada pokrycie kosztów ogrzewania i zasilania Tiny House wyłącznie za pomocą systemu PV bez podłączenia do sieci, w modelu tzw. off-grid. Nadwyżka energii słonecznej w lecie będzie wykorzystywana do ładowania rowerów elektrycznych. Oprócz ekspertyzy i know-how IBC SOLAR dostarczył 12 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,4 kWp i rozwiązanie do magazynowania energii, a także przeprowadził montaż instalacji. Magazyn energii zapewnia pojemność przechowywania 8 kWh, a dzięki swojej modułowej konstrukcji, w przypadku rozszerzenia systemu można go również rozbudować w przyszłości.

Zrealizowany projekt w Górnej Frankonii wpisuje się mocno w ideę zrównoważonego rozwoju i udowadnia, że chęć samowystarczalności może być równie dobrze realizowana na niewielkim metrażu. Dotyczy to również niezależności energetycznej, która jest szczególnie łatwa do osiągnięcia przy pomocy energii słonecznej i technologii umożliwiających jej magazynowanie.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj: https://www.ibc-solar.pl/blog/post/news/detail/News/tiny-house-wielki-trend-w-kierunku-malej-powierzchni-uzytkowej/

 

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: